Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Polski Fundusz Rozwoju – wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych
2020-04-27
W dobie kryzysu analizujemy rozwiązania, które mogą ułatwić przetrwanie przedsiębiorstwom społecznym. Dziś chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na wsparcie, z którego mogą skorzystać także przedsiębiorstwa społeczne, które oferują instytucje rozwojowe skupione w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju. 
Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju, której centrum strategicznym jest Polski Fundusz Rozwoju SA, będąca spółką skarbu Państwa. Instytucje zrzeszone w Polskim Funduszu Rozwoju oferują przedsiębiorstwom różnego rodzaju wsparcie:   Bank Gospodarstwa Krajowego wystawia dla firm gwarancje zabezpieczające do 80% wartości kredytu, który dzięki temu powinien być łatwo dostępny dla przedsiębiorstw. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych ubezpiecza obrót handlowy i pomaga w finansowaniu eksportu. Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje pożyczki dla małych i średnich firm oraz preferencyjny leasing dla branży transportowej. PARP zapewnia dofinansowanie w postaci dotacji, a PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu) obsługę inwestycji zagranicznych. Sam PFR z kolei umożliwia otrzymania finansowania w postaci obejmowania udziałów lub akcji, obligacji lub pożyczek. 

Uwaga!!!! Warto na bieżąco śledzić oferowane przez te instytucje wsparcie, w szczególności dotyczące pożyczek PFR i dotacji PARP.

Na swój start oczekuje program Tarczy Finansowej PFR dla mikro firm  oraz małych i średnich firm, w ramach którego wsparcie będą mogły otrzymać także przedsiębiorstwa społeczne. Dla firm zatrudniających od 1 do 9 pracowników ma być oferowane wsparcie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków, do maksymalnej kwoty 324 tysięcy zł (średnio ok 70-90 tys. zł) na 3 lata, środki bezzwrotne do 75% subwencji po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.
Dla firm zatrudniających od 10 do 250 pracowników natomiast przygotowano finansowanie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków do maksymalnej kwoty 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł) na 3 lata, środki bezzwrotne do 75% subwencji po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy oraz zanotowania straty na sprzedaży

https://pfr.pl/tarcza
Infografika pochodzi ze strony: https://pfr.pl/tarcza


Tarcza będzie obsługiwana przez systemy bankowości internetowej a co za tym idzie, podstawą skorzystania z programu będzie wypełnienie wniosku na stronie banku. Więcej szczegółów na temat wsparcia poznamy po oficjalnym starcie programu. Będziemy Was o tym informować na bieżąco.



Informacje o wsparciu PFR oferowanego w ramach tarczy znajdziecie tutaj: https://pfr.pl/tarcza.html
a na bieżąco w sprawach dotacji będziecie informowani tutaj: https://www.parp.gov.pl/
Ponadto przypominamy o wyszukiwarce dotacji uruchomionej tutaj: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

Polecamy również poradnik stworzony przez PFR: https://pfr.pl/dam/pfr/documents/tarcza-antykryzysowa/PFR-Przewodnik-Tarcza-Finansowa-MMSP.pdf