Wyzwań nie zabraknie. Na ich czele na pewno znajduje się nowa unijna perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020, w której ciągle więcej jest niewiadomych aniżeli wiarygodnych informacji. Ale to oczywiście nie wszystko.
Koniec unijnego okresu programowania na lata 2007 – 2013 oznacza w praktyce koniec finansowania działalności trzeciego sektora, w sposób, jaki znaliśmy do tej pory. Wśród informacji dotyczacych nowego programowania nadal jest więcej niewiadomych niż pewników, ale jest też jedna pewna informacja – Komisja Europejska zatwierdziła Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020, program udało się zatwierdzić jeszcze przed końcem roku. Według Urzędu Marszałkowskiego otwiera to drogę do „szybkiego uruchomienia wsparcia finansowego z UE dla przedsięwzięć realizowanych w Wielkopolsce”. Warto również podkreślić, że do dyspozycji w ramach WRPO 2014+ jest 2, 45 mld euro. Pierwsze konkursy mają być ogłoszone już w pierwszym kwartale 2015 roku.
Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej – w tym nas – czeka proces akredytacji. Akredytacja ma służyć zidentyfikowaniu Ośrodków, które świadczą swoje usługi na najwyższym poziomie i których działania przynoszą wymierne i trwałe efekty. Wierzymy, że dzięki akredytacji będziemy mogli robić to, co robimy jeszcze lepiej.
Rok pod znakiem współpracy
Przyszły rok to jednak nie tylko projekty. To również, a może nawet przede wszystkim jeszcze większe możliwości dotyczące współpracy z firmami oraz samorządami. Szanse PES-ów na współpracę z tymi pierwszymi otworzyła uchwalona w listopadzie ubiegłego roku dyrektywa Parlamentu Europejskiego, zobowiązująca wszystkie firmy zatrudniające ponad 500 pracowników do publikowania raportów z działań pozafinansowych. Tym samym CSR przestaje być wyborem, a staje się koniecznością. To tym bardziej znaczące, że wśród trendów CSR coraz częściej wymienia się współpracę z przedsiębiorstwami ekonomii społecznej.
Rok 2015 może być również rokiem współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Wybory samorządowe mamy już za sobą, przed samorządami okres kilkuletniej stabilizacji. Warto to wykorzystać. Nad zacieśnieniem współpracy między samorządami i spółdzielni socjalnymi pracujemy w ramach projektu „System wzmacniania potencjału i kompetencji sektora spółdzielczości socjalnej oraz stworzenie sieci współpracy z instytucjami rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej”. Pierwsze rezultaty już są. O wszystkich będziemy mogli mówić dopiero po zakończeniu projektu, a więc w drugiej połowie 2015 roku.
Żeby tak się stało spółdzielnie socjalne muszą być wiarygodnym, atrakcyjnym parterem. Oznacza to nie tylko konieczność nieustannego podnoszenia swojej poprzeczki, ale przede wszystkim konieczność silniejszego zaistnienia w Internecie. Gdzie, jeśli nie tam sprawdzamy swoich potencjalnych partnerów? To w dalszym ciągu najskuteczniejszy a zarazem najmniej kosztowny sposób budowania swojej marki. Silnej, lokalnej marki – tego życzymy i sobie, i Wam.
adźródło: www.wrpo.wielkopolskie.pl, www.odpowiedzialnybiznes.pl, www.ekonomiaspoleczna.pl