Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Edukacja przedsiębiorczości, przedsiębiorczość w edukacji!
2019-06-05
Program edukacyjny z zakresu przedsiębiorczości społecznej dla uczniów szkół podstawowych jest już prawie gotowy! Ostatnim etapem testowania jaki przeprowadziliśmy był warsztat fokusowy z uczniami szkół podstawowych.
Program edukacyjny z zakresu przedsiębiorczości społecznej dla uczniów szkół podstawowych jest już prawie gotowy!

Przez ostatnie kilka miesięcy testowaliśmy, sprawdzaliśmy, konsultowaliśmy i udoskonalaliśmy wypracowany materiał by jego ostateczna wersja była jak najlepsza. Zrealizowaliśmy 5 warsztatów fokusowych! Brali w nich udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, edukatorzy, nauczyciele, specjaliści ds. edukacji, doradcy zawodowi i sami uczniowie!

Program dedykowany jest uczniom klas IV – VIII szkół podstawowych. W związku z tym, w tym tygodniu realizując ostatnie dwa spotkania konsultacyjne naszymi ekspertami została młodzież!
 
Postanowiliśmy sprawdzić jak efekty naszych działań oceniają sami uczniowie!

3 czerwca 2019 roku zrealizowaliśmy warsztat w Szkole Podstawowej nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Koninie (osiedle im. Gen. Władysława Sikorskiego, przy ul Turkusowej 1a). Testowanie naszych narzędzi edukacyjnych przeprowadzili razem z nami uczniowie klasy V.Kolejny dzień, tj. 4 czerwca spędziliśmy w Kłodawie, w Szkoła Podstawowa nr 1 im. Świetego Jana Pawła II. Pracowaliśmy tak jak w Koninie z piątoklasistami.


W trakcie spotkań uczniowie mieli okazję sprawdzić takie ćwiczenia jak m.in.:
- Lepszy profil – tworzenie sylwetek historycznych postaci, związanych ze spółdzielczością socjalną w formie krótkich, wizualnych prezentacji, czerpiących swoją stylistykę z portali społecznościowych;
- Gra planszowa – tworzenie i zarządzanie koopertywą (firmą społeczną);
- Edukacyjna gra karciana – poznanie historii osób w trudnej sytuacji życiowej, pretekst do przedyskutowania w grupie problemów społecznych z jakimi mogą borykać się ludzie;
- Dyskusja moderowana – dyskusja na temat współpracy i pomocy innym.


Dzięki tym dwóm dniom warsztatów udało nam się przetestować program edukacyjny w grupie prawie 60 uczniów! Zebraliśmy wiele pozytywnych opinii i cennych uwag, w tym najważniejszą, że młodzież chętnie podjęłaby się zajęć w takiej formie! Jak też się spodziewaliśmy, największym powodzeniem cieszyły się gry, zarówno w formie planszowej jak i karcianej. Podczas dyskusji zarówno w trakcie zajęć jak i podczas podsumowania zajęć młodzież wykazała się dużą wrażliwością na problemy społeczne oraz wieloma bardzo „dorosłymi” refleksjami. Uczniowie spisali się na medal - dziękujemy!

Bardzo dziękujemy dyrekcjom i kadrze szkół za tak wspaniałe przyjęcie i doskonałą organizację!

 

Co w programie? – więcej
 
Program jest przygotowywany na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach realizacji projektu „System partycypacyjnego zarządzania sferą ekonomii społecznej“ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."