Dodatkowym, sygnalizowanym problemem jest zmniejszenie popytu na usługi i produkty, związane z zmianą zachowań klientów. Przede wszystkim problem dostrzegały PS związane z branżą gastronomiczną, hotelową, przedszkolną, opiekuńczą ale również firmy budowlane i usługowe. Już sama intensywność alarmowania pracowników WOES wskazywała na fakt, iż jest to problem bardzo poważny i zagrażający utrzymaniu miejsc pracy przez przedsiębiorstwa społeczne.
Z rozmów telefonicznych wynikało, że sytuacja jest bardzo trudna i w niedługim okresie zabraknie finansów na utrzymanie miejsc pracy, które były budowane z mozołem dla tych pracowników, którzy wcześniej mieli znaczny problem ze znalezieniem i utrzymaniem pracy. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym ponownie mogą znaleźć się na bezrobociu, co w kontekście ich poprzednich doświadczeń byłoby sytuacją wielce szkodliwą pod względem ich zdrowia psychicznego, fizycznego oraz ograniczenia szans życiowych.
Brak płynności finansowej przedsiębiorstw społecznych może oznaczać ich upadłość, co miałoby katastrofalne skutki dla osób w nich zatrudnionych, ponieważ te podmioty zatrudniają osoby, których nie zatrudnią podmioty stricte komercyjne.
Pełen raport do pobrania tutaj:
Raport z badania PDF