Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Tarcza Antykryzysowa: zwolnienie ze składek ZUS
2020-04-06
Przedsiębiorco społeczny! Czy już wiesz jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące? Sprawdź w naszym poradniku: Tarcza antykryzysowa - poradnik dla przedsiębiorstw społecznych i podmiotów ekonomii społecznych.

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., przedsiębiorstwo społeczne jako płatnik składek powinno złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r. 


Wniosek można złożyć na kilka sposobów:

1)      bezpośrednio w placówce ZUS

2)      pocztą na adres placówki ZUS

3)      drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy PUE ZUS, logując się na niej bezpośrednio (loginem i hasłem na stronie: https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi), lub poprzez profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny bądź poprzez bankowość elektroniczną. Ten pierwszy sposób zdecydowanie jest najmniej skomplikowany. Kto jeszcze nie zarejestrował konta na PUE zachęcamy do tego i radzimy skorzystać z poradnika ZUS: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jak-zarejestrowac-konto-na-pue

 

Wniosek składany jest na formularzu ZUS oznaczonym symbolem RDZ, w którym wskazujemy:

1)      dane płatnika składek (nazwę)

2)      numer NIP i REGON

3)      adres do korespondencji;

4)      podpis wnioskodawcy.

W treści wniosku wskazujemy opcję zwolnienia, z której chcemy skorzystać, zaznaczając odpowiednim „ptaszkiem" (przy opcji PS zatrudniającego do 10 pracowników będzie to opcja nr 1) a następnie wskazując miesiące, w których chcemy ze zwolnienia skorzystać (marzec, kwiecień, maj). W przypadku, gdy zamierzamy ww. wniosek złożyć elektronicznie musimy pamiętać aby do wniosku RDZ dołączyć „Załącznik do wniosku elektronicznego o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (RDZ)".
Jest to dokument w formacie XLS (Excel), który można pobrać ze strony ZUS. 

 

W razie problemów zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą Państwu wypełnić stosowne dokumenty. 


Więcej informacji o pakiecie zwanym Tarczą Antykryzysową znajdziecie w naszym poradniku: Tarcza antykryzysowa - poradnik dla przedsiębiorstw społecznych i podmiotów ekonomii społecznych: http://spoldzielnie.org/new,922